st-pti: Re: Historia


Previous by date: 23 Dec 2017 21:50:59 +0000 Re: Historia, Andrzej Dyżewski, pt
Next by date: 23 Dec 2017 21:50:59 +0000 test, Andrzej Dyżewski, pt
Previous in thread: 23 Dec 2017 21:50:59 +0000 Re: Historia, Andrzej Dyżewski, pt
Next in thread:

Subject: FW: Historia
From: Andrzej Dyżewski, ####@####.####
Date: 23 Dec 2017 21:50:59 +0000
Message-Id: <023501d37c38$52539ae0$f6fad0a0$@gmail.com>

Przekierowuję z najwyższą przyjemnością. 

 

/ady

 

ps: a prywatnie z poczuciem niejakiej frustracji której przyczyną jest walka z techniką/technologią.

 

From: Maciej M. Sysło ####@####.#### 
Sent: Saturday, December 23, 2017 9:48 PM
To: Andrew S Targowski
Cc: Andrzej Dyżewski, pt; ST PTI
Subject: Re: Historia

 

Szanowny Panie Profesorze, 

Odpiszę na Pański list za kilka dni, po Świętach. 

Aby nieco rozjaśnić lata 70-80', załączam fragment historii, którą spisuję, a który ukazał się dwa lata temu pod znamiennym tytułem "Zasługi PRL ...", odwołuję się tam do wielu dokumentów, które miały wpływ na rozwój edukacji informatycznej w Polsce. 

Pisze Pan o wielu instytucjach i dokumentach z tamtych lat - wiele z nich znam, ale uwzględnię te, które mają związek z edukacja. Podobnie z odniesieniami do Pańskich książek, które wszystkie mam. Dlatego poza terminologią, będę wdzięczny za zwrócenie uwagi na te fakty z historii instytucji, dokumentów i decyzji, które wiązały się z edukacją. 

Pozdrawiam Świątecznie, Maciej M Sysło   

 

PS. Do Pana Andrzeja mam prośbę, by przekierowywał moje maile na listę st pti. 

 

W dniu 23 grudnia 2017 20:56 użytkownik Andrew S Targowski ####@####.#### napisał:

Uwagi do terminologii:

 

1.	Redakcja Maszyn Matematycznych nie była przeciwna stosowaniu terminu „komputer” (byłem współzałożycielem tego pisma i wieloletnim redaktorem). Raz nawet zwróciłem się do prof. W. Doroszewskiego z zapytaniem czy można ten angielski termin spolszczyć, zwłaszcza po transmisji lądowania ludzi na Księżycu, kiedy około 600 milionów ludzi słyszało raz po raz stosowanie terminu „computer.” Profesor odpowiedział, że „można, byle tylko były.” Ponieważ wchodziły w grę takie terminy jak komputor, od reduktor, transformator itp. 
2.	Zdecydowanie przeciwnym terminu „komputer” były WNT (Wydawnictwa Naukowo-Techniczne), które pod wpływem konsultanta prof. Wł. Turskiego preferowały termin EMC, powstały z tłumaczenia z rosyjskiego. 
3.	Przetłumaczenie definicji computer science na definicję informatyki przez doc. R. Marczyńskiego i przyjęcie jej przez PTI było olbrzymim błędem o wielkich skutkach, o czym pisałem w swoich książkach i na tych łamach. To przypomina np. przyjęcie definicji  motoryzacji jako samochodyzacji.  Albo obecnie zamienia się informatykę na cyfryzację, czyli przetwarzanie online zeskanowanych dokumentów. Jest to oczywisty regres terminologiczny z negatywnymi konsekwencjami w praktyce. Zresztą przez kilka lat po artykule Marczyńskiego „jego” źle zdefiniowany termin nie wszedł do praktyki. Przedmiotem przetwarzania komputerowego jest informacja zakodowana przy pomocy cyfr a te są zakodowane przy pomocy nawet tylko dwóch binarnych cyfr 0 i 1. Czyli można iść dalej i powiedzieć że de facto mamy do czynienia z binaryzacją. Co oczywiście jest prawdą. Ale prawdą doprowadzoną  do absurdu.  
4.	Termin „informatyka” wszedł na dobre i to z miejsca, jak to się potocznie mówi „pełną parą” do praktyki od 1971 r. kiedy został opracowany Program Rozwoju Informatyki na lata 1971-75 i uchwałami Prezydium Rządu zostały utworzone zostały; Krajowe Biuro Informatyki i Zjednoczenie Informatyki (b. ZETO) i Państwowa Rada Informatyki. Oraz została opublikowana w PiW książka „Informatyka klucz do Dobrobytu” ( w nakładzie kilkudziesięciu tysięcy egzemplarzy). Tak program jak i uchwały a także książka były opracowane głównie przeze mnie. Wkrótce doprowadziłem do zamiany tytułu Maszyny Matematyczne na INFORMATYKA, przy obstrukcyjnej postawie red. nacz. L. Łukszewicza, który był matematykiem.  
5.	Termin „informatyka” był dopracowany przeze mnie w mojej książce INFORMATYKA Modele Systemów i Rozwoju (PWE 1980) ale książka została zdyskredytowana przez 3 matematyków i astronoma (paszkwilem w prasie codziennej - ŻW) a prof. Wł. Turskiego wydał w tymże PiW-e, anty-informatyczną książkę „Nie samą informatyką,” w której wyśmiewał sieci komputerowe (mając na myśli INFOSTRAD-ę) a informatykom zalecał nie wtrącanie się do gospodarki, co najwyżej w zakresie jej zastosowania na poczcie.  Tym samym rozumiejąc „informatykę” bardzo wąsko-torowo, w myśl definicji Marczyńskiego jako computer science. Co było oczywistym błędem i z mocnymi politycznymi skutkami. W USA, kolebce computer science jest wyraźny rozdział między „computer science” (zmienionym na „computing”) a MIS czy CIS (czyli Information Management=informatykę), co znajduje potwierdzenie, że dwie te dziedziny są wykładane w dwóch różnych koledżach, „computer science” w Engineering College (po transferze z Arts and Science College, gdzie wyrosła ta dziedzina przy wydziałach matematycznych) i MIS/CIS w Business College, czyli w zastosowaniach w gospodarce. 
6.	Obecnie PTI i autorzy z tym towarzystwem związani wszystko robią by prześlizgnąć się po latach 1971-75, kiedy informatyka została wylansowana i nabrała „pełnych rumieńców” by być za to zlikwidowana przez Dyktaturę PRL i jej utytułowanych doradców , po którym to okresie w latach 1976-89, czyli prze 14 lat nastał Dark Age polskiej informatyki i to w okresie, kiedy miała i ma w świecie miejsce Information Wave zmieniająca naszą cywilizację. Z dużym wpływem na stan dzisiejszy polskiej informatyki, ocenianej w rankingu UE na 3-cim miejscu od końca w Europie. Pomimo pięknej początkowej historii tej dziedziny od lat 1940-tych. 
7.	Powyższe uwagi są oparte na faktach mających miejsce w opublikowanych artykułach, uchwałach, powstałych organizacjach i książkach, które każdy uczciwy historyk powinien przeczytać, uwzględnić i skojarzyć z klimatem politycznym panującym w poszczególnych okresach historii. Niestety regres informatyki w Polsce polega m.in. na tym, że nie ma pisma naukowego informatyki, w którym mogłaby rozwijać się polska myśl informatyczna, która byłaby weryfikowana w naukowej dyskusji a nie tak ja ta skażonej osobistymi animozjami. Jeśli takie pismo kiedykolwiek powstanie, to obecnie zakłamana historia polskiej informatyki zostanie niechybnie zdyskwalifikowana i znajdzie się na tzw. „śmietniku historii.” Ale jak widzimy nikt nie kwapi się z uruchomieniem takiego pisma. 

 

Andrzej Targowski

 

From: Andrzej Dyżewski, pt ####@####.#### 
Sent: Thursday, December 21, 2017 1:23 PM
To: 'ST PTI' ####@####.####
Cc: 'Maciej M. Sysło' ####@####.####
Subject: FW: Historia

 

Przekazuję DW listy terminologicznej

 

Do Siego Roku (może już z bardziej elastyczną listą ST)

 

/ad

 

From: Maciej M. Sysło ####@####.#### 
Sent: Thursday, December 21, 2017 10:16 PM
To: ####@####.#### 111_JNOWAK; Ady Dlapt
Subject: Historia

 

Pogodnych Świąt

o 

Pomyślności w Nowym Roku

Życzy Maciek


 

Korzystając z okazji, mam nietypowe życzenie, które jest ... prośbą. Jak Państwo wiecie, zmagam się ze spisaniem "Edukacji informatycznej w jej historycznym rozwoju" -  materiały papierowe zajmują mi już dwa pokoje. Ale wyłania się światełko w tunelu. 

A prośba? Załączam plik z definicjami kilku terminów/pojęć i mam prośbę o druzgocącą krytykę tego materiału - będę wdzięczny za wszelkie uwagi. Specjalnie skupiłem uwagę na dwóch terminach: komputer i informatyka, po części, by edukatorzy znali nieco więcej z naszej historii, a pozostałe terminy to głównie na potrzeby rozważań o edukacji, z kolei nie mniej ważne dla osób spoza edukacji. 

 

Chciałem przesłać ten materiał na listę językowo-terminologiczną ale nie mam tam wstępu!? 

 

Pozdrawiam, Świątecznie, 

Maciej 

PS. UWAGA. Wstawki na czerwono w tekście wymagają uzupełnienia przeze mnie. Otwarty jestem na wszelkie inne propozycje uzupełnień, jednak podporządkowanych edukacji. 

-- 

http://mmsyslo.pl/
Inicjatywa: http://godzinakodowania.pl/
Konkurs: http://www.bobr.edu.pl/

--> -->
 
 
<type 'exceptions.IOError'>
Python 2.5.2: /usr/bin/python
Wed May 15 22:11:22 2024

A problem occurred in a Python script. Here is the sequence of function calls leading up to the error, in the order they occurred.

 /opt/ezmlm-browse-0.20/<string> in ()
 /opt/ezmlm-browse-0.20/main.py in main()
  424 
  425         if path is not None:
  426                 main_path(path)
  427         else:
  428                 main_form()
global main_form = <function main_form at 0x9b05c6c>
 /opt/ezmlm-browse-0.20/main.py in main_form()
  378         except ImportError:
  379                 die(ctxt, "Invalid command")
  380         module.do(ctxt)
  381 
  382 def main():
module = <module 'commands.showmsg' from '/opt/ezmlm-browse-0.20/commands/showmsg.pyc'>, module.do = <function do at 0x9b0d8b4>, global ctxt = {'cmd': 'showmsg', 'threadidx': 2, 'HTTP_X_FORWA...HTTP_ACCEPT_ENCODING': 'gzip, br, zstd, deflate'}
 /opt/ezmlm-browse-0.20/commands/showmsg.py in do(ctxt={'cmd': 'showmsg', 'threadidx': 2, 'HTTP_X_FORWA...HTTP_ACCEPT_ENCODING': 'gzip, br, zstd, deflate'})
   18         write(html('msg-pager') % ctxt)
   19         write('<hr>')
   20         sub_showmsg(ctxt, ctxt[MSGNUM])
   21         write('<hr>')
   22         write(html('msg-pager') % ctxt)
global sub_showmsg = <function sub_showmsg at 0x9b051ec>, ctxt = {'cmd': 'showmsg', 'threadidx': 2, 'HTTP_X_FORWA...HTTP_ACCEPT_ENCODING': 'gzip, br, zstd, deflate'}, global MSGNUM = 'msgnum'
 /opt/ezmlm-browse-0.20/globalfns.py in sub_showmsg(ctxt={'cmd': 'showmsg', 'threadidx': 2, 'HTTP_X_FORWA...HTTP_ACCEPT_ENCODING': 'gzip, br, zstd, deflate'}, msgnum=1203)
  229         format_timestamp(ctxt, ctxt)
  230         write(html('msg-header') % ctxt)
  231         rec_showpart(ctxt, msg, 0)
  232         write(html('msg-footer') % ctxt)
  233         ctxt.pop()
global rec_showpart = <function rec_showpart at 0x9b051b4>, ctxt = {'cmd': 'showmsg', 'threadidx': 2, 'HTTP_X_FORWA...HTTP_ACCEPT_ENCODING': 'gzip, br, zstd, deflate'}, msg = <email.message.Message instance at 0x9b6f14c>
 /opt/ezmlm-browse-0.20/globalfns.py in rec_showpart(ctxt={'cmd': 'showmsg', 'threadidx': 2, 'HTTP_X_FORWA...HTTP_ACCEPT_ENCODING': 'gzip, br, zstd, deflate'}, part=<email.message.Message instance at 0x9b6f14c>, partnum=4)
  205                 else:
  206                         for p in part.get_payload():
  207                                 partnum = rec_showpart(ctxt, p, partnum+1)
  208         else:
  209                 write(html('msg-sep') % ctxt)
partnum = 4, global rec_showpart = <function rec_showpart at 0x9b051b4>, ctxt = {'cmd': 'showmsg', 'threadidx': 2, 'HTTP_X_FORWA...HTTP_ACCEPT_ENCODING': 'gzip, br, zstd, deflate'}, p = <email.message.Message instance at 0x9b00ecc>
 /opt/ezmlm-browse-0.20/globalfns.py in rec_showpart(ctxt={'cmd': 'showmsg', 'threadidx': 2, 'HTTP_X_FORWA...HTTP_ACCEPT_ENCODING': 'gzip, br, zstd, deflate'}, part=<email.message.Message instance at 0x9b00ecc>, partnum=5)
  208         else:
  209                 write(html('msg-sep') % ctxt)
  210                 sub_showpart(ctxt, part)
  211         return partnum
  212 
global sub_showpart = <function sub_showpart at 0x9b05144>, ctxt = {'cmd': 'showmsg', 'threadidx': 2, 'HTTP_X_FORWA...HTTP_ACCEPT_ENCODING': 'gzip, br, zstd, deflate'}, part = <email.message.Message instance at 0x9b00ecc>
 /opt/ezmlm-browse-0.20/globalfns.py in sub_showpart(ctxt={'cmd': 'showmsg', 'threadidx': 2, 'HTTP_X_FORWA...HTTP_ACCEPT_ENCODING': 'gzip, br, zstd, deflate'}, part=<email.message.Message instance at 0x9b00ecc>)
  164         type = ctxt[TYPE] = part.get_content_type()
  165         ctxt[FILENAME] = part.get_filename()
  166         template = html('msg-' + type.replace('/', '-'))
  167         if not template:
  168                 template = html('msg-' + type[:type.find('/')])
global template = <function template at 0x9afde9c>, global html = <function html at 0x9afded4>, type = 'application/pdf', type.replace = <built-in method replace of str object at 0x9b75868>
 /opt/ezmlm-browse-0.20/globalfns.py in html(name='msg-application-pdf')
   40 
   41 def html(name):
   42         return template(name + '.html')
   43 
   44 def xml(name):
global template = <function template at 0x9afde9c>, name = 'msg-application-pdf'
 /opt/ezmlm-browse-0.20/globalfns.py in template(filename='msg-application-pdf.html')
   31         except IOError:
   32                 if not _template_zipfile:
   33                         _template_zipfile = zipfile.ZipFile(sys.argv[0])
   34                 try:
   35                         f = _template_zipfile.open(n).read()
global _template_zipfile = None, global zipfile = <module 'zipfile' from '/usr/lib/python2.5/zipfile.pyc'>, zipfile.ZipFile = <class zipfile.ZipFile at 0x9a96a7c>, global sys = <module 'sys' (built-in)>, sys.argv = ['-c', '/opt/ezmlm-browse-0.20']
 /usr/lib/python2.5/zipfile.py in __init__(self=<zipfile.ZipFile instance at 0x9b1034c>, file='-c', mode='r', compression=0, allowZip64=False)
  337             self.filename = file
  338             modeDict = {'r' : 'rb', 'w': 'wb', 'a' : 'r+b'}
  339             self.fp = open(file, modeDict[mode])
  340         else:
  341             self._filePassed = 1
self = <zipfile.ZipFile instance at 0x9b1034c>, self.fp = None, builtin open = <built-in function open>, file = '-c', modeDict = {'a': 'r+b', 'r': 'rb', 'w': 'wb'}, mode = 'r'

<type 'exceptions.IOError'>: [Errno 2] No such file or directory: '-c'
      args = (2, 'No such file or directory')
      errno = 2
      filename = '-c'
      message = ''
      strerror = 'No such file or directory'