st-pti: Wulgarne lody?


Previous by date: 2 Feb 2020 15:08:23 +0000 Re: Wulgarne lody?, Piotr Karocki
Next by date: 2 Feb 2020 15:08:23 +0000 debata w Poznaniu - język a wykluczenie, Andrzej Dyżewski, pt
Previous in thread: 2 Feb 2020 15:08:23 +0000 Re: Wulgarne lody?, Piotr Karocki
Next in thread:

Subject: Re: [st-pti] Wulgarne lody?
From: Bogdan Pilawski ####@####.####
Date: 2 Feb 2020 15:08:23 +0000
Message-Id: <1239588565.753339.1580656069572@mail.yahoo.com>

 
Maciek,
nie tylko MS Office tak potrafi. Kilka lat temu przygotowywałem jakieś opracowanie, do którego potrzebne mi były informacje o bankach spółdzielczych w Polsce. W ich poszukiwaniu wchodziłem na oficjalne, powszechnie dostępne strony tych banków. I, bodaj przy Banku Spółdzielczym w Oleśnicy, czy Trzebnicy, nie pamiętam już, firmowe oprogramowanie ochronne wyrzuciło mi komunikat, że to najprawdopodobniej strona pornograficzna, więc mnie tam nie wpuści (oczywiście - dla mojego dobra). Sprawdziłem potem z domu i nawet gdybym należał do tej kategorii co ten bohater dowcipu, któremu wszystko kojarzyło się zawsze z jednym i tym samym, to nie byłbym w stanie czepić się czegokolwiek, czy to w grafice, czy w tekście. Ot, inteligencja oprogramowania...
pozdrawiamb.

    On Saturday, 1 February 2020, 18:16:18 CET, Maciej M. Sysło ####@####.#### wrote:  
 
 Załączam poniżej wyjaśnienie otrzymane od Piotra Fuglewicza:
Historia była taka: kiedy w Ameryce Południowej wybuchła afera z jakimś wulgarnym nazwaniem którychś Indian na które Word poprawiał w pierwszej kolejności jakieś podobne słowo z błędem, MS podjął akcję. Dla każdego języka europejskiego powstała w Dublinie (starali się mieć namywów) lista słów do określenia, jako wulgarnych. Korektor miał zakaz poprawiania na wszelkie formy takich słów. Dostaliśmy listę i budżet kilku tysięcy USD na implementację. Lista polska była tworem wyobraźni jakiegoś kretyna (wyraz uważany za wulgarny). Bohaterskim wysiłkiem wybroniliśmy balony i mleczarnię, ale nie ze wszystkim nam tak dobrze poszło, jak widać po lodach choćby. Co ciekawe, a właściwie oczywiste, dyskusje nad budżetem na sprawy techniczne zawsze wygrywał MS, ale tutaj zażądaliśmy 50% więcej niż proponowali i bez problemu dostali. Budżet był u nich w marketingu, nie w developmencie.
 
 Inny zabawny przypadek, zaimplementowaliśmy słownik wyrazów bliskoznacznych Geller, Turczyn, Dąbrówka. Synonimami do ptaka, były tam pała, fujara, kutas itd. Podchwycił to Weiss w Dzwonię do pani… i zadzwonił do MS Poland, jako wietnamski student ornitologii, skarżąc się, że go promotor zrugał, bo chciał student wzbogacić język pracy i użył słownika synonimów. 

Pozdrawiam, MaciejS

sob., 1 lut 2020 o 10:15 Andrzej Dyżewski, pt ####@####.#### napisał(a):


Ja mam obawy, ze to Jasio może wytłumaczyć Pani Nauczycielce niestosowność niektórych słów. 

 

A tak poważniej, to nie wiem.

 

From: Maciej M. Sysło ####@####.#### 
Sent: Saturday, February 01, 2020 7:55 AM
To: ST PTI; Piotr Fuglewicz (TM); Michal Jaworski; Cecylia Szymanska-Ban; Anna Beata Kwiatkowska; prof. dr hab. Jan Madey
Subject: [st-pti] Wulgarne lody?

 

Ciekawostka terminologiczna. W poniższym fragmencie pojawiają się słowa: lody, lodów, ...

Rozwiązanie. Oznaczmy przez Sn liczbę sposobów wydania przez Janka n złotych. Pierwszego dnia, dysponując tylko złotówką, może kupić lody jednego z czterech smaków, a więc S1 = 4. Drugiego dnia dysponując kwotą 2 zł może albo kupić batona, albo za 1 zł. kupić lody jednego z czterech smaków, a wtedy pierwszego dnia miałby do wydania także 1 zł. Do każdego z czterech smaków lodów drugiego dnia może dobrać jeden z czterech smaków lodów pierwszego dnia, a zatem jest 16 możliwych układów lodów w ciągu dwóch dni. Uwzględniając możliwość kupienia batona drugiego dnia, otrzymujemy: S2 = 17. Stąd wnioskujemy, że w każdy następnym dniu liczba możliwych sposobów wydania k złotych spełnia następującą zależność rekurencyjną: 

Jakie było moje zdziwienie, gdy te słowa były podkreślane na czerwono lub zielono, ale nie we wszystkich kontekstach i dokumentach. Proszę sprawdzić u siebie w edytorze MS Word. Po kliknięciu prawym klawiszem myszy ukazuje się wyjaśnie:

Wskazany wyraz jest uznawany za wulgarny  

Przypuśćmy, że ta sytuacja pojawia się w wypracowaniu ucznia 5-6 klasy - jak nauczycielka ma wyjaśnić Jasiowi znaczenie tego komunikatu? 

Kto za to odpowiada? 

Pozdrawiam, MaciejS   

 

 -- 
http://mmsyslo.pl/
Inicjatywa: http://godzinakodowania.pl/
Konkurs: http://www.bobr.edu.pl/  

Previous by date: 2 Feb 2020 15:08:23 +0000 Re: Wulgarne lody?, Piotr Karocki
Next by date: 2 Feb 2020 15:08:23 +0000 debata w Poznaniu - język a wykluczenie, Andrzej Dyżewski, pt
Previous in thread: 2 Feb 2020 15:08:23 +0000 Re: Wulgarne lody?, Piotr Karocki
Next in thread:


  ©The Linux Documentation Project, 2014. Listserver maintained by dr Serge Victor on ibiblio.org servers. See current spam statz.