st-pti: Re: kilkanaście terminów


Previous by date: 19 Sep 2020 18:13:53 +0100 Re: kilkanaście terminów, Zygmunt Ryznar
Next by date: 19 Sep 2020 18:13:53 +0100 biernik liczby pojedynczej od słowa mejl, Andrzej Dyżewski, pt
Previous in thread: 19 Sep 2020 18:13:53 +0100 Re: kilkanaście terminów, Zygmunt Ryznar
Next in thread:

Subject: RE: [st-pti] kilkanaście terminów
From: Andrzej Dyżewski, ####@####.####
Date: 19 Sep 2020 18:13:53 +0100
Message-Id: <052101d68ea8$2d547d10$87fd7730$@gmail.com>

przekazałem

 

co ciekawe, domena 

 

great-site.net została potraktowana jako wroga fb-kowi i jego zasadom

 

ale uciekłem się do fortelu pisząc (kropka) zamiast „.” i przeszło

 

@dy

 

From: Zygmunt Ryznar ####@####.#### 
Sent: Saturday, September 19, 2020 9:55 AM
To: ST PTI
Subject: Re: [st-pti] kilkanaście terminów

 

Odpowiedź jest wyczerpująca  (za co dziekuję Profesorowi)  i o treści zgodnej z moją wiedzą.
Usiłowałem zgłębić temat biologicznych sieci neuronowych mózgu i stwierdziłem, że w dużej mierze pozostaje "czarną skrzynką" a więc wiele jeszcze do odkrycia.
Aby nie być gołosłownym podaję odsyłacze do moich opracowań:
      www.ryznar-zygmunt.eu/ipedia/brain-mind-interfaces.pdf
      www.ryznar-zygmunt.eu/ipedia/brain-computer-interface-framework.pdf
      www.ryznar-zygmunt.eu/ipedia/OSL-geom-brain.pdf
      DOI: 10.13140/RG.2.2.36330.62409     
      DOI: 10.13140/RG.2.2.14376.47365,                                          
       DOI: 10.13140/RG.2.2.13334.04161   
http://www.ryznar-zygmunt.eu/ipedia/brain-mind-interfaces.pdf
    DOI   10.13140/RG.2.2.26450.38080
Zachęcam też do odwiedzenia nowej witryny:
//ryznar-zygmunt.great-site.net              
która jest mirrorem  www.ryznar-zygmunt.eu 

Pozdrawiam serdecznie

Zygmunt Ryznar

 

sob., 19 wrz 2020 o 00:15 Andrzej Dyżewski, pt ####@####.#### napisał(a):

Autor z syjamsko-bliźniaczej listy odpowiedział tak 

 

+++++++++++++++++

 

Krzysztof Michalik <https://www.facebook.com/krzysztof.michalik.545?comment_id=Y29tbWVudDoyOTU3NjI2NDY0NTA5MDQyXzI5NTk0Mjg1Mjc2NjIxNjk%3D>  Bardzo dziękuję z informację o tej wątpliwości Autora wspomnianego komentarza. Tak jak napisałem, wg obecnej wiedzy neurologicznej (poczytałem trochę książek z neurologii by lepiej rozumieć stopień analogii AI do mózgu) w korze mózgowej istnieje dokładnie 6 fizycznych warstw neuronów, w kolumnach bez sprzężenia zwrotnego (za chwilę wspomnę czy to ma znaczenie). Nie są to więc warstwy logiczne (czyli jak rozumiem Autor miał pisząc "logiczne" na myśli pełnione funkcje połączeń i struktur), bo tych może być bardzo wiele (każdy neuron łączy się z ok. 4-10 tysiącami innych neuronów, ale to nie dotyczy owych warstw. Ich neurony, niczym przewodami, łączą się z innymi neuronami, także spoza kory mózgowej (np. z hipokampem w procesie zapamiętywania i uczenia się) i kolumny do której przynależą, tworząc istotę białą mózgu, czyli plątaninę "okablowania" - dendrytów i aksonów.

Tu pozwolę sobie na ciekawostkę, przy okazji rodzącego się pytania - "jak to się dzieje, że nie ma krótkiego spięcia?". Dzięki osłonie mielinowej (niczym izolacja przewodu elektrycznego) złożonej m.in. z fosfolipidów, także znanej nam lecytyny, a sam proces mielinizacji (tworzenia mieliny) kończy się dopiero ok. 25. roku życia(!), czyli dopiero wtedy nasz mózg jest w pełni dojrzały biologicznie, czy zatem dowody osobiste, nie dostajemy zbyt wcześnie? :) Uszkodzenie mielinizacji prowadzi do poważnych zaburzeń neurologicznych, tak jak krótkie spięcie w naszym mieszkaniu. Ponadto sygnały elektryczne są przesyłane szybciej przez neuryty (aksony i dendryty) gdy są pokryte mieliną.

Powrócę do wątku wspomnianego sprzężenia zwrotnego. W tej sytuacji widać, że analogia wraz z kolejnymi modelami/architekturami SSN (poza Perceptoronem i Perceptronem Wielowarstwowym, gdzie ta analogia strukturalna jest silna) jest coraz bardziej luźna w zestawieniu ze strukturą i działaniem mózgu. Do tego trzeba koniecznie dodać uzupełnienie o komórkach glejowych. Do niedawna obowiązywał paradymat neuronalny, jako podstawa "myślenia" mózgu, natomiast komórki glejowe były traktowane jako stricte pomocnicze (np. czyściły mózg po apoptozie niektórych komórek nerwowych/neuronów). Od pewnego czasu ukazują się prace mówiące (w skrócie), że gleju jest tak dużo, że być może pełni poważniejszą rolę niż sprzątanie czy budowa mieliny i być może biorą udział w przetwarzaniu informacji/sygnałów w mózgu? To poważny problem gdy wziąć pod uwagę, że liczbę komórek glejowych szacuje się na 10-100 razy więcej niż komórek nerwowych! Jest kilka ciekawych książek na ten temat (bo to już wychodzi poza zakres merytoryczny odpowiedzi) i bardzo chętnie podam tytuły dostępnych w Polsce, jeśli ktoś z Państwa wyrazi zainteresowanie.

 

+++++++++++++

 

@dy

 

 

From: Zygmunt Ryznar ####@####.#### 
Sent: Thursday, September 17, 2020 6:52 PM
To: ST PTI
Subject: Re: [st-pti] kilkanaście terminów

 

Mam pewną uwagę odnośnie twierdzenia:
"Badania neurologiczne ustaliły, że kora mózgowa to dokładnie 6 warstw neuronów (o grubości do ok. 5-6 mm), do tego zorganizowanych w lokalnych kolumnach." Nie jestem neurologiem, tylko informatykiem z hobbystycznym zainteresowaniem sieciami neuronowymi  - i wydaje mi się, ze  to są warstwy "fizyczne" a nie warstwy "logiczne" (strukturalne)  biologicznej sieci neuronowej, gdyz sieciach biologicznych istnieje   zapewne wiele warstw i posiadają zmienną  niekolumnową strukturę połączeń. Chętnie podejmę dyskusję, Co nieco zgłębiałem temat w ramach grupy BCI w IEEE.

Pozdrawiam

Zygmunt Ryznar

 

czw., 17 wrz 2020 o 18:26 Andrew S Targowski ####@####.#### napisał(a):

Ma Autor rację, nie mnożyć nowych bytow terminologicznych sugerujących „dokładniejsze” definiowanie spraw. Tak jak kiedyś nie chciano zgodzić się na „komputer” (WNT z doractwem prof. Wł. T. z UW). I trzymano się rosyjskiego EMC. Lub proponowano termin”liczułka” a dla weekandu „wyraj”.

 

Autor ma rację co do płytkości tego typu semantyk, czyli ograniczonej wiedzy co do treści procesów. 

To wpisuje się w politykę wyjścia Polski z UE aby być „wreszcie” być sobą. Ja jednak wole być w UE i posługiwać się terminami ogólnie przyjętymi w świecie, choćby z jakiegoś powodu ułomnymi, tak jak ów rzekomy „komputer”.  

 

From: Andrzej Dyżewski, pt ####@####.#### 
Sent: Wednesday, September 16, 2020 4:17 PM
To: 'ST PTI' ####@####.####
Subject: [st-pti] kilkanaście terminów

 

Esej terminologiczny Krzysztofa Michalika z pokrewnej Grupy w Twarzętniku

 

@dy

 

+++++++++++

 

Krzysztof Michalik <https://www.facebook.com/krzysztof.michalik.545?__tn__=%2CdCH-R-R&eid=ARCvba9MLTjUyl1TK9C_bznzzpSUe0uU6Hyp9N-SozAiSTn40yNvJutbJACnKHnu3sZ9avQu_qIlpWiC&hc_ref=ARS8xwsuXasZ4Gzki8A5C9QmM7Omekxt-7nrJ4viXvhPFmnmyMxwwXJ5Xnil1FNd5jo&fref=nf&hc_location=group> 

4 godz. <https://www.facebook.com/krzysztof.michalik.545/posts/1565629906931593> 

Refleksja nad wartością znajomości historii nauki, przynajmniej własnej dziedziny, oraz nadmiarową terminologią. Być może te uwagi nadawałyby się do grupy dot. terminologii w informatyce, niezwykle cennej inicjatywy, ale myślę, że ten "post" jest trochę za długi by gościł tam, ponadto odzwierciedla moje subiektywne (!) poglądy.

Od pewnego czasu zastanawiam się nad sensem terminu "Deep Learning", nawet nie tłumaczonego w polskiej literaturze. Czy ten termin, dosłownie "Głębokie uczenie" ma sens? Jeśli zajrzymy do literatury przedmiotu z AI (tego akurat akronimu nie tłumaczę, bo polskie SI rodzi silne skojarzenia z "Systemami Informatycznymi" lub zależnie od kontekstu "Systemami Informacyjnymi", także używanymi w literaturze z dziedziny informatyki), to najczęściej i tak zakres tych publikacji dotyczy SSN (ang. ANN) z wieloma warstwami. Wg wielu definicji by uznać SSN za "głęboką", to wystarczy by miała więcej niż 2 warstwy ukryte (nie będę tu podawał wielu przykładów definicji z literatury amerykańskiej). Czyli SSN autora o nazwie Neuronix spełnia to kryterium już od ok. 1990 roku (dopuszcza do 3 skutecznie działających warstw ukrytych). 

Wracam jednak do kwestii sensu tego terminu. Z tego wynika, że rozsądniej byłoby pisać o Głębokich Sieciach Neuronowych (z powodu wielu warstw), czyli GSN, zwłaszcza, że w dobrych pracach anglojęzycznych pojawia się właśnie ten postulowany przeze mnie wariant jako DNN (Deep Neural Networks). Można by bardziej poprawić precyzję tego określenia na np. SSN z pogłębionym uczeniem, bowiem użycie "wielowarstwowe" już powstało dużo wcześniej i może być związane z Perceptronem Wielowarstwowym (ang. Multilayer Perceptron). A może człowiek uczy się głęboko? Tak też nie da się uzasadnić terminu Deep Learning. Badania neurologiczne ustaliły, że kora mózgowa to dokładnie 6 warstw neuronów (o grubości do ok. 5-6 mm), do tego zorganizowanych w lokalnych kolumnach. Nawet jeśli odnieść tę "głębokość" do myślenia, to też nie odpowiada rzeczywistości, bowiem poza faktycznie pogłębionym, analitycznym myśleniem, ludzie często działają "intuicyjnie", niejako na skróty, więc powierzchownie - czasami używamy na to określenia heurystyka.

Powstają zatem nowe byty terminologiczne IMHO zupełnie zbędne, jak kiedyś ontologia (oczywiście sam czasami tego terminu używałem, ale z oporami). Te opory mógł mieć każdy nieco starszy naukowiec, który doskonale znał pojęcie "Reprezentacji Wiedzy" (ang. Knowledge Representation - KR). A może ontologie miały jakiś specyficzny wyróżnik, niczym bezobjawowy objaw/symptom? Nie, one doskonale opisywały/opisują struktury hierarchiczne (dendrytowe, nawet bez wielodziedziczenia). Czy tego już nie znano wcześniej? Oczywiście tak! Należy sięgnąć do teorii ram (ang. frame theory). Nb. "frames" błędnie przez kogoś przetłumaczona jako ramy, ale trudno było iść pod prąd, bo "ramy"/frames były w zamyśle twórcy (Marvin Minsky) analogią klatek/kadrów filmowych. Dlatego bardzo konsekwentnie popełniono drugi błąd, tłumacząc ang. Slots jako klatki, czyli powstało swego rodzaju zapętlenie definicji. AI, a w jej ramach KR z teorią ram wpłynęły na rozwój języka Smalltalk-80 (opracowany w laboratorium firmy Xerox, "ortodoksyjny", pierwszy stricte obiektowy język, piękny w swej konsekwencji struktur hierarchicznych i abstrakcji np. superklas czy metaklas). Smalltalk-80 wraz z językiem Simula dał początek pierwszym popularnym językom programowania obiektowego 
(C++ -> C#, Pascal obiektowy itd.). Czy więc ontologie nadal mają jakiś wyróżnik abstrakcyjny? Ontologia to termin z dziedziny filozofii bytu, czyli niemal wszystkiego, czy to na pewno było dobre zapożyczenie? To na marginesie o pytanie, czy termin "Deep learning" ma jakikolwiek sens i czy naukowcy z USA musieli go użyć? Ci nie znający historii SSN być może tak. Ale to moja opinia https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/ta5/1.5/16/1f642.png:)

Ten post wynika z obserwowanego przeze mnie ostatnio mnożenia językowych "bytów ponad potrzebę". Nagle poza Big Data pojawia nam się Data Science i wiele wariantów np. Data Engineering itd. itp. Czyli "stara dobra" sztuczna inteligencja" i "sieci neuronowe" (SSN) już nie istnieją? Wspomniałem o tym już jakiś czas temu na moim skromnym blogu, na stronie domowej WWW. Do czego to prowadzi? Do delikatnie mówiąc dziwnych pomysłów, wynikających z "przyklejania" się do AI przez specjalistów z innych dziedzin bo po raporcie Lighthila i "zimie" w AI, potem znowu ożywienia za sprawą systemów ekspertowych (SE) oraz Projekcie Komputerów Piątej Generacji (Japonia) przewidzianym na 10 lat i kolejnej zimie naukowej w AI, od około 2012 znowu obserwujemy ocieplenie, a nawet upały w rejonie AI ! Stąd kto może pędzi w tę stronę wraz z humanistami i ... transhumanistami (tym warto poświęcić więcej uwagi, bo to co oni głoszą powinno rozsądnym naukowcom, specjalistom z AI czy nauk ścisłych "zjeżyć włos na głowie", a na pewno zapalić czerwoną lampkę! Może kiedyś napiszę o tej absurdalnej ideologii (na blogu już co nieco napisałem), tylko odkrywam po niedawnych wizytach w 2 szpitalach, że na FB wszystko robi się łatwiej niż w CMS, a czas zaczyna mieć znaczenie większe niż kiedyś. 

Otóż latem ub. roku byłem zaproszony do grupy eksperckiej mającej wypracować strategię rozwoju AI w Polsce w ramach szerszego projektu w UE. Brałem tam aktywny udział i pewnego dnia wśród zgłaszanych pomysłów na projekty, w które powinno się inwestować usłyszałem..."maszyny statystyczne" ! Początkowo, myślałem, że mimo 40 lat zajmowania się informatyką, coś przegapiłem, ale wszechwiedzący Google dał zero (null/nil) wyników. Zgłosiłem uwagę, że to nie ma sensu i została zaakceptowana, na szczęście dla Polski chyba https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/ta5/1.5/16/1f642.png:) To prawdopodobnie był efekt wspomnianego swobodnego żonglowania ostatnio mnogością terminów, które rodzą się szybciej niż wypełniająca je treść. Morał dla mnie? Nie mnożyć językowych bytów ponad potrzebę, a do tego nie dokonywać podmiany semantycznej (neosemantyzacja) lub wręcz wypełniać je pustką semantyczną (void!) https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/ta5/1.5/16/1f642.png

+++++++++++

 

 


--> -->
 
 
<type 'exceptions.IOError'>
Python 2.5.2: /usr/bin/python
Fri Apr 19 18:05:25 2024

A problem occurred in a Python script. Here is the sequence of function calls leading up to the error, in the order they occurred.

 /opt/ezmlm-browse-0.20/<string> in ()
 /opt/ezmlm-browse-0.20/main.py in main()
  424 
  425         if path is not None:
  426                 main_path(path)
  427         else:
  428                 main_form()
global main_form = <function main_form at 0x93f6c6c>
 /opt/ezmlm-browse-0.20/main.py in main_form()
  378         except ImportError:
  379                 die(ctxt, "Invalid command")
  380         module.do(ctxt)
  381 
  382 def main():
module = <module 'commands.showmsg' from '/opt/ezmlm-browse-0.20/commands/showmsg.pyc'>, module.do = <function do at 0x93f8684>, global ctxt = {'cmd': 'showmsg', 'threadidx': 7, 'HTTP_X_FORWA...harset': 'utf-8', 'HTTP_ACCEPT_ENCODING': 'gzip'}
 /opt/ezmlm-browse-0.20/commands/showmsg.py in do(ctxt={'cmd': 'showmsg', 'threadidx': 7, 'HTTP_X_FORWA...harset': 'utf-8', 'HTTP_ACCEPT_ENCODING': 'gzip'})
   18         write(html('msg-pager') % ctxt)
   19         write('<hr>')
   20         sub_showmsg(ctxt, ctxt[MSGNUM])
   21         write('<hr>')
   22         write(html('msg-pager') % ctxt)
global sub_showmsg = <function sub_showmsg at 0x93f61ec>, ctxt = {'cmd': 'showmsg', 'threadidx': 7, 'HTTP_X_FORWA...harset': 'utf-8', 'HTTP_ACCEPT_ENCODING': 'gzip'}, global MSGNUM = 'msgnum'
 /opt/ezmlm-browse-0.20/globalfns.py in sub_showmsg(ctxt={'cmd': 'showmsg', 'threadidx': 7, 'HTTP_X_FORWA...harset': 'utf-8', 'HTTP_ACCEPT_ENCODING': 'gzip'}, msgnum=2026)
  229         format_timestamp(ctxt, ctxt)
  230         write(html('msg-header') % ctxt)
  231         rec_showpart(ctxt, msg, 0)
  232         write(html('msg-footer') % ctxt)
  233         ctxt.pop()
global rec_showpart = <function rec_showpart at 0x93f61b4>, ctxt = {'cmd': 'showmsg', 'threadidx': 7, 'HTTP_X_FORWA...harset': 'utf-8', 'HTTP_ACCEPT_ENCODING': 'gzip'}, msg = <email.message.Message instance at 0x946002c>
 /opt/ezmlm-browse-0.20/globalfns.py in rec_showpart(ctxt={'cmd': 'showmsg', 'threadidx': 7, 'HTTP_X_FORWA...harset': 'utf-8', 'HTTP_ACCEPT_ENCODING': 'gzip'}, part=<email.message.Message instance at 0x946002c>, partnum=4)
  205                 else:
  206                         for p in part.get_payload():
  207                                 partnum = rec_showpart(ctxt, p, partnum+1)
  208         else:
  209                 write(html('msg-sep') % ctxt)
partnum = 4, global rec_showpart = <function rec_showpart at 0x93f61b4>, ctxt = {'cmd': 'showmsg', 'threadidx': 7, 'HTTP_X_FORWA...harset': 'utf-8', 'HTTP_ACCEPT_ENCODING': 'gzip'}, p = <email.message.Message instance at 0x946878c>
 /opt/ezmlm-browse-0.20/globalfns.py in rec_showpart(ctxt={'cmd': 'showmsg', 'threadidx': 7, 'HTTP_X_FORWA...harset': 'utf-8', 'HTTP_ACCEPT_ENCODING': 'gzip'}, part=<email.message.Message instance at 0x946878c>, partnum=5)
  208         else:
  209                 write(html('msg-sep') % ctxt)
  210                 sub_showpart(ctxt, part)
  211         return partnum
  212 
global sub_showpart = <function sub_showpart at 0x93f6144>, ctxt = {'cmd': 'showmsg', 'threadidx': 7, 'HTTP_X_FORWA...harset': 'utf-8', 'HTTP_ACCEPT_ENCODING': 'gzip'}, part = <email.message.Message instance at 0x946878c>
 /opt/ezmlm-browse-0.20/globalfns.py in sub_showpart(ctxt={'cmd': 'showmsg', 'threadidx': 7, 'HTTP_X_FORWA...harset': 'utf-8', 'HTTP_ACCEPT_ENCODING': 'gzip'}, part=<email.message.Message instance at 0x946878c>)
  164         type = ctxt[TYPE] = part.get_content_type()
  165         ctxt[FILENAME] = part.get_filename()
  166         template = html('msg-' + type.replace('/', '-'))
  167         if not template:
  168                 template = html('msg-' + type[:type.find('/')])
global template = <function template at 0x93eee9c>, global html = <function html at 0x93eeed4>, type = 'image/png', type.replace = <built-in method replace of str object at 0x945fe58>
 /opt/ezmlm-browse-0.20/globalfns.py in html(name='msg-image-png')
   40 
   41 def html(name):
   42         return template(name + '.html')
   43 
   44 def xml(name):
global template = <function template at 0x93eee9c>, name = 'msg-image-png'
 /opt/ezmlm-browse-0.20/globalfns.py in template(filename='msg-image-png.html')
   31         except IOError:
   32                 if not _template_zipfile:
   33                         _template_zipfile = zipfile.ZipFile(sys.argv[0])
   34                 try:
   35                         f = _template_zipfile.open(n).read()
global _template_zipfile = None, global zipfile = <module 'zipfile' from '/usr/lib/python2.5/zipfile.pyc'>, zipfile.ZipFile = <class zipfile.ZipFile at 0x9387a4c>, global sys = <module 'sys' (built-in)>, sys.argv = ['-c', '/opt/ezmlm-browse-0.20']
 /usr/lib/python2.5/zipfile.py in __init__(self=<zipfile.ZipFile instance at 0x946006c>, file='-c', mode='r', compression=0, allowZip64=False)
  337             self.filename = file
  338             modeDict = {'r' : 'rb', 'w': 'wb', 'a' : 'r+b'}
  339             self.fp = open(file, modeDict[mode])
  340         else:
  341             self._filePassed = 1
self = <zipfile.ZipFile instance at 0x946006c>, self.fp = None, builtin open = <built-in function open>, file = '-c', modeDict = {'a': 'r+b', 'r': 'rb', 'w': 'wb'}, mode = 'r'

<type 'exceptions.IOError'>: [Errno 2] No such file or directory: '-c'
      args = (2, 'No such file or directory')
      errno = 2
      filename = '-c'
      message = ''
      strerror = 'No such file or directory'